چه کسانی ممنوع المعامله هستند؟

به گزارش وبلاگ تورنتو، ممنوع المعامله به شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی گفته می گردد که توسط مقامات قضایی از تصرف در اموال خود منع شده است.

چه کسانی ممنوع المعامله هستند؟

گاهی افراد به دلایلی قانونی از انجام معاملات منع می شوند. تنها افراد خاصی از انجام معامله منع می شوند. در این نوشتار از وبلاگ تورنتو به آنالیز افراد ممنوع المعامله می پردازیم.

اشخاص ممنوع المعامله

افراد ممنوع المعامله عبارت اند از:

  • تجار ورشکسته
  • محکومین دادگاه ها
  • اشخاصی که عاقل، بالغ و رشید نیستند، یا به عبارت دیگر فاقد اهلیت هستند

دلیل ممنوعیت اشخاص گروه اول و دوم حمایت از افراد جامعه و نظم عمومی در معامله با افرادی است که به سبب ملاحظات قانونی، سیاسی یا مالی در انجام معامله ممنوع و محدود شده اند. این افراد از سوی مراجع قضایی به سبب ارتکاب جرایم و یا بدهی یا ممنوعیت های قانونی دیگر به طور کلی ممنوع المعامله و در مواردی بعضی از اموال آنها توقیف می شوند. این افراد تا زمانی که از آن ها برطرف ممنوعیت نشود حق انجام معامله در مورد املاک و دیگر دارایی ها به خصوص در دفاتر اسناد رسمی را نخواهند داشت. دلیل و مبنای حقوقی ممنوعیت اشخاص دسته سوم رعایت مصلحت گروهی از اشخاص به علت رضایت نداشتن و یا فقدان قوه سنجش مصلحت شان است. در واقع این افراد به خودی خود قادر به درک و تشخیص مصلحت خود نیستند. بنابراین، قانون گذار با منع کردن این افراد، راه سوءاستفاده از اموال آن ها را مسدود می نماید. دلیل عمده ممنوعیت این اشخاص، حمایت از حقوق خود آن ها است.

در این زمینه ضروری است نکاتی را در نظر گرفت که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ممنوع المعاملگی ناشی از حکم قضایی صرفا منصرف به نقل و انتقال است ولی دفاتر اسناد رسمی از تنظیم هرگونه سند معین ممنوع المعامله منع شده اند
  • شخص ممنوع المعامله، می تواند قبول وکالت رسمی نماید ولی از اعطا وکالت رسمی منع شده است
  • قبل از هرگونه معامله با اشخاص از شرایط حقوقی آن ها در مورد ممنوع المعاملگی به وسیله دفاتر اسناد رسمی آگاه شوید

چگونه می توان از ممنوع المعامله بودن یک شخص اطلاع پیدا کرد؟

به وسیله دفاتر ثبت اسناد کشور و معاونت قضایی دادستانی کل کشور و ادارات ثبت اسناد و املاک می توان جهت استعلام نسبت به شرایط ممنوع المعامله بودن افراد اطلاع پیدا کرد. بنابراین، قبل از انجام هرگونه معامله به منظور جلوگیری از بروز مسائل بعدی از این موضوع آگاهی کسب کنید.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر چه کسانی ممنوع الخروج می شوند؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "چه کسانی ممنوع المعامله هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی ممنوع المعامله هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید